Witamy na stronie internetowej naszej szkolnej biblioteki. Znajdziecie tutaj mnóstwo informacji dotyczących naszej działalności,
informacje o lekturach i interesujących książkach, różne ciekawostki czytelnicze, fotografie oraz wiele, wiele innych.
Zapraszamy.

środa, 20 grudnia 2017

O empatii

W piątek 8 i 15 grudnia w szkolnej bibliotece odbyły się warsztaty prowadzone przez trzy licealistki: Dorotę, Martynę i Dorotę. Wśród nich jedna to absolwentka naszej szkoły. Dziewczyny postanowiły przeprowadzić lekcję biblioteczną poświęconą EMPATII.
Uczniowie biorący udział w zajęciach to klasy: IIIA, IIIB, IIIC i II. 
Po wcześniejszym przywitaniu się  prowadzące wytłumaczyły dzieciom czym jest EMPATIA podając wiele przykładów zrozumiałych dla młodych odbiorców. Wyjaśniły również, dlaczego jest ona tak ważna w życiu codziennym: pomaga zrozumieć drugą osobę, ułatwia komunikację, dzięki empatii stajemy się bardziej pomocni i wrażliwsi.
W dalszej części zajęć licealistki przeczytały bajkę pt.: "Olszynowy Pan"prosząc uczniów o uwagę, żeby mogły dobrze odpowiedzieć na pytania do tekstu i zdobyć nagrody. Taka zachęta jest bardzo motywująca, stąd też podczas zadawania pytań dziewczyny musiały uważnie patrzeć, które dziecko jako pierwsze podniosło rękę chcąc udzielić poprawnej odpowiedzi no i zdobyć obiecaną nagrodę.
Kolejnym punktem zajęć była praca w grupach. Licealistki rozdały duże kartki i kredki. W każdej z grup jednej wybranej przez uczniów koleżance lub koledze zawiązały chustką oczy tak, żeby nie mogli nic zobaczyć. Taka osoba musiała narysować Olszynowego Pana. Trudno jest rysować kiedy nic się nie widzi, dlatego przydały się wskazówki dziewczyn co i jak mają robić pozostali, żeby wykonać zadanie. Nasi podopieczni szybko zorientowali się, że muszą być "oczami" osoby rysującej i w taki sposób tłumaczyć każdy ruch kredką, żeby dobrze rozmieścić portret na kartce i stworzyć jak najbardziej rzeczywistego Olszynowego Pana.
Taka praca pozwoliła uczniom jeszcze bardziej zrozumieć znaczenie słowa EMPATIA. Była to udana lekcja biblioteczna z udziałem naszych najmłodszych uczniów.

Anna Radwańska