Witamy na stronie internetowej naszej szkolnej biblioteki. Znajdziecie tutaj mnóstwo informacji dotyczących naszej działalności,
informacje o lekturach i interesujących książkach, różne ciekawostki czytelnicze, fotografie oraz wiele, wiele innych.
Zapraszamy.

sobota, 20 stycznia 2018

ŚWIAT PRZYRODY

"Rośliny mięsożerne"

Muchołówka 
źródło:http://dinoanimals.pl
Jak sama nazwa wskazuje rośliny te odżywiają się mięsem i są mistrzami w zastawianiu sprytnych pułapek na swoje ofiary. Zwabione przez zapach i barwę rośliny-nieszczęsne owady zbyt późno odkrywają, że zostały oszukane. Dla owada to niestety koniec życia ale dla rośliny pożywny posiłek.

Drogi Czytelniku! Przyjdź do szkolnej biblioteki i poszukaj informacji nt różnych roślin mięsożernych. Dzięki komputerom z dostępem do internetu będziesz mógł zobaczyć zdjęcia jak one wyglądają i w jaki sposób konsumują swoją zdobycz.


DZBANECZNIK - ma kilka dzbanów i może nałapać mnóstwo much.
ROSICZKA - ma lepkie i włochate liście, do których przyklejają się owady
TŁUSTOSZ - błyszczące złociste liście stanowią śmiertelną pułapkę. Kiedy muchy przyklejają się do nich krawędzie liści zaczynają się zwijać do środka i tłustosz, mimo największego nawet oporu owadów, ma obiad.
MUCHOŁÓWKA - przystępuje do natychmiastowej akcji zaraz jak tylko owad usiądzie na niej.
DARLINGTONIA KALIFORNIJSKA - rośnie na bagiennych terenach, gdzie jest zbyt mało składników mineralnych np.: azotu. Chwytane przez nie owady zawierają te brakujące substancje i stanowią niezbędne uzupełnienie jadłospisu.