Witamy na stronie internetowej naszej szkolnej biblioteki. Znajdziecie tutaj mnóstwo informacji dotyczących naszej działalności,
informacje o lekturach i interesujących książkach, różne ciekawostki czytelnicze, fotografie oraz wiele, wiele innych.
Zapraszamy.

piątek, 2 lutego 2018

LUDZIE I MIEJSCA

Antarktyda
źródło: http://www.national-geographic.pl/kierunki/antarktyda-niegoscinna-i-fascynujaca
Pod wieloma względami ludzie wszędzie są tacy sami:
budują domy, noszą ubrania, spożywają posiłki, pracują i bawią się. Posługują się natomiast własnymi językami, mają również odmienne obyczaje.
           
Czy wiesz na przykład, że w Hiszpanii podczas pewnego święta mieszkańcy obrzucają się pomidorami?

Czy wiesz, że pismo chińskie zawiera 50 000 znaków? A czy wiesz, że w Danii powstało miasteczko z klocków LEGO?
Poznawanie innych sposobów życia jest nie tylko interesujące, ale pomaga również rozumieć i współżyć z przybyszami z innych krajów, którzy mogą znacznie różnić się od siebie.
               
Co jakiś czas - ja, Wasza pani z biblioteki, będę pisała dla Was, Kochani Uczniowie o ciekawych miejscach i ludziach zamieszkujących kulę ziemską.

Dziś kilka słów o ARKTYCE I ANTARKTYDZIE

Ludy eskimoskie żyją na północy, na mroźnych obszarach Arktyki. Uczyły się one przez wiele pokoleń jak radzić sobie z niską temperaturą. Na południowym krańcu naszej planety nikt nie osiedlił się na dłużej. Antarktyda, to najbardziej wietrzne i najzimniejsze miejsce na świecie. Ten wielki kontynent jest nawiedzany przez śnieżne burze, lodowate wichury, a temperatura spada do - 89 C.
            
W przeszłości Eskimosi chcąc przeżyć przenosili się z miejsca na miejsce polując i łowiąc ryby. Tymczasowe domki stawiali z brył śniegu tzw. IGLOO. Dzisiaj większość Eskimosów mieszka w domach drewnianych, a na życie zarabia pracując w fabrykach konserw rybnych lub kopalniach.Kiedyś przemieszczali się saniami z zaprzęgiem psów. Dziś jeżdżą na saniach motorowych.
Jedyni ludzie, którzy żyją i pracują na Antarktydzie, to naukowcy z całego świata. Jedni obserwują wszelkie przejawy życia w tak surowych warunkach. Inni badają wpływ olbrzymiej lodowej pokrywy na pogodę na całym świecie.
Antarktyda to kontynent odkryty jako ostatni. Pierwsza wyprawa na biegun południowy miała miejsce w 1911r. i zakończyła się sukcesem. Dopwodził nią Norweg ROALD AMUNDSEN. Kapitan SCOTT prowadził brytyjską eskapadę ale ta zakończyła się klęską. Wszyscy jej uczestnicy w drodze powrotnej zamarzli. 


DROGI CZYTELNIKU jeżeli choć trochę zaciekawiłam Cię Eskimosami, zapraszam do szkolnej biblioteki. Tam z pewnością znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące tej właśnie tematyki.

Arktyka, psi zaprzęg
źródło: http://lajt.onet.pl/encyklopedia/39187,57023,55383,zdjecie.html