Witamy na stronie internetowej naszej szkolnej biblioteki. Znajdziecie tutaj mnóstwo informacji dotyczących naszej działalności,
informacje o lekturach i interesujących książkach, różne ciekawostki czytelnicze, fotografie oraz wiele, wiele innych.
Zapraszamy.

niedziela, 18 lutego 2018

LUDZIE W PRZESZŁOŚCI

źródło:http://www.eszkola-wielkopolska.pl
Życie mężczyzn i kobiet w dalekiej przeszłości bardzo się różniło od naszego. Pierwsi ludzie mieszkali w jaskiniach, a jedli to, co udało im się upolować. Nie potrafili czytać i pisać, stąd wszystkich informacji i opowieści uczyli się na pamięć i w taki sposób przekazywali je innym.
Aby przeżyć najdawniejsi ludzie zajmowali się zbieractwem i polowaniem. Jedli mięso, warzywa i owoce. Zależnie od pory roku przenosili się z miejsca na miejsce. Upolowane zwierzęta dostarczały im mięsa, tłuszczu do oświetlenia, skóry na szałasy i ubrania z kości, z których robili broń, podpory na szałasy, ozdoby i zabawki.
KRZEMIEŃ - był kamieniem łatwym do obróbki. Myśliwi - zbieracze sporządzali z niego narzędzia i broń.
NIEZWYKŁA OZDOBA - z zębów i kości zwierząt wykonywano biżuterię, taką jak naszyjniki czy kolczyki.
PIERWSZA MODA - ze skóry zwierząt robiono ubrania. Najpierw przytwierdzano ją kołkami do ziemi, oskrobywano i zmiękczano, a następnie przycinano do wymaganego kształtu.
MAGICZNE ZWIERZĘTA - piękne malowidła zwierząt, na które polowali ci ludzie wykonywano na ścianach i sklepieniach jaskiń.

Drogi Czytelniku! Czy chciałbyś na chwilę stać się jaskiniowcem? Myślę, że rozbudziłam Twoją ciekawość na temat egzystencji pierwszych ludzi i zechcesz pogłębić swoją wiedzę na ten temat. Sprawdź jak wygląda miecz samurajski, trzcinowe pisaki ze starożytnego Egiptu, złote dublony z XVIII wieku czy egipski fresk z ok. 1400 r. p.n.e.
Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w szkolnej bibliotece. Tam edukacyjne strony internetowe oraz leksykony czekają na Ciebie, abyś mógł zaspokoić swoją ciekawość i chęć pogłębienia  wiedzy.
Zapraszam! Wasza Pani z biblioteki.