Witamy na stronie internetowej naszej szkolnej biblioteki. Znajdziecie tutaj mnóstwo informacji dotyczących naszej działalności,
informacje o lekturach i interesujących książkach, różne ciekawostki czytelnicze, fotografie oraz wiele, wiele innych.
Zapraszamy.

środa, 11 kwietnia 2018

Dzień Czekolady tuż tuż...


Drodzy Uczniowie 

12 kwietnia to wyjątkowo słodka data. Tego dnia bowiem swoje święto mieć będzie Czekolada. 
Na pewno każdy z Was niejednokrotnie delektował się owym przysmakiem                  i z pewnością każdy z Was ma swój ulubiony jego rodzaj. 

W dzisiejszym poście macie okazję przeczytać kilka ciekawostek dotyczących czekolady, która jest nieodzownym elementem naszego życia. 

Jej historia sięga 3 tysięcy lat wstecz, kiedy zostały odkryte rośliny kakaowca. Czekolada uznawana była za dar od bogów. Legendy głosiły, że była przeznaczona tylko dla wybrańców, ludzi o najwyższej randze społecznej. Ludy azteckie używały czekolady jako waluty.

Ziarna kakaowca były mielone i przyrządzane z wodą, chili i kukurydzą.

Do Europy czekolada trafiła w XVI w. Jej smak postanowiono zmodyfikować i do pierwotnej receptury dodawano wanilię i cukier. Czekolada spożywana była pod postacią płynnego napoju, do którego dostęp miały jedynie najbogatsi. Stała się dostępna dla każdego dopiero po wynalezieniu maszyn parowych, które były niezbędne do jej masowej produkcji.

Pierwsza tabliczka czekolady pojawiła się w 1849 roku. 

Od tamtej pory, za sprawą wielu rożnych dodatków, smak czekolady bardzo się zmienił.