Witamy na stronie internetowej naszej szkolnej biblioteki. Znajdziecie tutaj mnóstwo informacji dotyczących naszej działalności,
informacje o lekturach i interesujących książkach, różne ciekawostki czytelnicze, fotografie oraz wiele, wiele innych.
Zapraszamy.

niedziela, 1 kwietnia 2018

"Ruchoma" Wielkanoc


źródło: www.ekartki.pl
Święta Wielkanocne są pamiątką zmartwychwstania Chrystusa                     i zwycięstwa życia nad śmiercią. Święto to przypada między 22 marca a 25 kwietnia. Skąd wzięły się te rozbieżności?  Otóż stąd, że data tego święta przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (czyli między 22 III a 25 IV). Datę Wielkanocy ustalono podczas soboru nicejskiego w 325 roku. 


Symbole i tradycje wielkanocne:

Święconka - jedna z najstarszych tradycji wielkanocnych (pochodzi z XIIIw). Uważano, że w trakcie świąt należy spożywać tylko poświęcone pokarmy. Dziś są to symboliczne produkty.

Jajko wielkanocne - od wielu wieków jajka uważane są za źródło życia, odradzania się i płodności. W chrześcijaństwie jest symbolem świat wielkanocnych, życia wiecznego, zmartwychwstania.

Baranek wielkanocny - symbolizuje Chrystusa, który zwyciężył grzech i śmierć.

Zajączek wielkanocny - uważany jest również za symbol płodności. Według tradycji uważa się, że zając zostawia prezenty w koszyczku w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych,

Baba wielkanocna - symbolizuje wzrastanie wiary, nadziei i miłości.