Witamy na stronie internetowej naszej szkolnej biblioteki. Znajdziecie tutaj mnóstwo informacji dotyczących naszej działalności,
informacje o lekturach i interesujących książkach, różne ciekawostki czytelnicze, fotografie oraz wiele, wiele innych.
Zapraszamy.

niedziela, 1 kwietnia 2018

Śmigus-dyngus

                                                                                 


Zwyczaj oblewania wodą                        w Poniedziałek Wielkanocny znany był już w XVw. i nazywany był smigustem, śmigurstem, szmigusem lub oblewanką


Śmigus i Dyngus początkowo były dwoma odrębnym zwyczajami,               z czasem dopiero zlały się w jeden. 

Śmigus (niemiecka nazwa zwyczaju Schmeckostern lub Schmackostern)  - zwyczaj bicia rózgą w Wielkanoc, od "schmacken" - bić i "Ostern" - Wielkanoc. Zamiast rózgi smagano również zielonymi gałązkami lub palmami oraz oblewano wodą w celu pobudzenia sił witalnych. Oblewanie wodą miało również symbolizować oczyszczenie z chorób lub grzechów.


Dyngus (niemiecka nazwa dingen - targować się) - zwyczaj związany z proszeniem        o dary świąteczne oraz z targowaniem się dziewcząt, aby nie oblewać ich wodą. Targowanie się jednak było tylko symboliczne, ponieważ każda dziewczyna, która nie została oblana wodą mogła poczuć się urażona. 

Z dyngusem związany był również zwyczaj składania darów osobom, które przychodziły do gospodarzy w Poniedziałek Wielkanocny i składały im życzenia. 

Słowianie uważali, że oblewania wodą sprzyja płodności i jest znakiem przebudzenia wiosny. 

Wodą oblewano głównie panny na wydaniu.