Witamy na stronie internetowej naszej szkolnej biblioteki. Znajdziecie tutaj mnóstwo informacji dotyczących naszej działalności,
informacje o lekturach i interesujących książkach, różne ciekawostki czytelnicze, fotografie oraz wiele, wiele innych.
Zapraszamy.

czwartek, 30 listopada 2017

Zwyczaje andrzejkowe

źródło: http://blogiceo.nq.pl
Zbliżają się Andrzejki, więc dzisiejszego dnia przygotowałam dla Was kilka informacji o tej "magicznej" tradycji.

Przypuszcza się, że tradycja wróżb andrzejkowych wywodzi się ze starożytnej Grecji lub wierzeń starogermańskich, które związane były z kultem boga miłości, płodności                  i bogactwa.

Dziś Andrzejkami nazywamy noc z 29 na 30 listopada, w trakcie której odprawiane są liczne wróżby i zabawy. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i wróżyły sobie w trakcie nich jedynie dziewczęta (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu -  traktowano je bardzo poważnie i wierzono, że jeśli są dobrze wykonane na pewno się spełnią. Dziś to tylko przyjemny dodatek do andrzejkowej imprezy. Nie są zarezerwowane jedynie dla dziewcząt – 29 listopada wróżą sobie również chłopcy.
Wśród andrzejkowych wróżb wyliczyć można:

- wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz — na podstawie kształtu zastygłego wosku lub rzucanego przez niego cienia wróżono o przyszłym ukochanym, jego cechach wyglądu, zawodu itp.

- ustawianie kolejno butów zgromadzonych dziewcząt od ściany do progu drzwi — ta, której but jako pierwszy dotarł do progu jako pierwsza miała wyjść za mąż.

- rzucanie psu kości lub kulek ciasta oznaczających wybranych chłopców — jeżeli pies jako pierwszy zjadł kość od danej dziewczyny, to ona jako pierwsza miała wyjść za mąż.

-  wróżba z kartkami — uczestnicy spisują imiona dziewcząt na jednej kartce, a imiona chłopców na drugiej, po czym kartki są odwracane i przekłuwane od góry — imię, które zostanie przekłute oznacza imię przyszłej wybranki / wybranka.

- losowanie przedmiotów o przypisanym umownym znaczeniu — listek, to staropanieństwo, obrączka lub wstążka, to rychły ślub, różaniec, to powołanie do zakonu.

-  ucięcie w dniu św. Andrzeja gałązki wiśni lub czereśni — jeżeli gałązka zakwitnie w Boże Narodzenie, to jest to zwiastun szybkiego zamążpójścia. 
                  na podstawie: http://www.kalendarzswiat.pl